Każdy z nas korzysta z wymienników ciepła. Najczęściej są to grzejniki w naszych domach, a także elementy klimatyzacji. A jakie grzejniki są najlepsze, dlaczego i czy warto zastosować je w swoim domu? Grzejnik jest wymiennikiem powietrza typu woda – powietrze lub para – powietrze. Oznacza to, że wymiennik oddaje ciepło wody lub pary wodnej z grzejnika do otoczenia. Najważniejsze w grzejniku jest to, aby jego powierzchnia i materiał z którego jest zbudowany były odpowiednie.

Wiadomo, że jeżeli powierzchnia grzejnika będzie większa, to wtedy powierzchnia wymiany temperatury będzie większa i efektywność naszego wymiennika też będzie większa. Jeżeli chodzi o materiał, to grzejnik powinien być zbudowany z przewodnika, który ułatwia wymianę temperatury. Najczęściej grzejniki są metalowe, głównie stalowe.

Jeżeli chodzi o wybór grzejników do mieszkania, to wybór jest chyba oczywisty. Jeszcze kilkanaście lat temu często stosowano tzw. grzejniki członowe lub żebrowe, a także grzejniki ożebrowane ( tzw. Faviery). Najczęściej były one żeliwne, ciężkie i dużo mniej wydajne niż bardzo popularne dzisiaj grzejniki płytowe. Główną ich zaletą jest zastosowanie specjalnego systemu stalowych płytek wewnątrz grzejnika, które zwiększają efektywność tych grzejników, porównując do dawniej stosowanych „żeberek”. W łazienkach stosuje się specjalne grzejniki łazienkowe, tzw. „drabinki”. Ich zaletą jest ogrzewanie utrzymane na wysokim poziomie, a także możliwość zastosowania takiego grzejnika do suszenia np. ręczników. Dlatego przodującymi rodzajami grzejników w naszych domach są teraz grzejniki płytowe i drabinkowe, które pozwalają szybciej i bez zbędnych strat energii ogrzać nasze mieszkanie.